Ideje in namigi
NEKAJ IDEJ skavtskih trenerjev globalnega učenja in voditeljev PP, ki so se udeležili kreativnih delavnic globalnega učenja:
- »Kako naredimo kruh?« - ozavestit od kje pridejo vse sestavine za kruh, kaj vse se rabi za izdelavo, praktično preizkusit koliko stane vse skupaj, koliko elektrike/energije se porabi ... trajnostni razvoj, skrbno potrošništvo, varovanje okolja, varčnost, živilska/potrošniška veriga (Prebold-Polzela 1). Dodajamo nasvet: Uporabite publikacijo, ki so jo leta 2016 izdali študenti U3ŽO - vse o kruhu lokalno na prav lep globalen način.
- "Zemljo krast!" - obuditev stare igre in pogovor o različnih državah, kulturah, kako se soočamo z drugačnostjo, kaj lahko posameznik prispeva za mir na svetu, kako rešujemo konflikte (Prebold-Polzela 1)
- "En svet!" - pogovor o različnih zemljevidih in prikazih sveta, pogovor o razporeditvi denarja, ljudi in zemlje (material za delavnico si je možno izposoditi na Humanitasu).
- "Izmenjevalnica starih oblačil, predmetov, knjig"
- "Prineseš eno, odneseš eno" - morda imaš kaj doma česar ti ne rabiš pa je še skoraj novo oz. nerabljeno, drugemu bi pa zelo prav prišlo - organizirajte kot klan, SKVO, steg "kotiček za izmenjavo".
- "Pravičen nakup" - ozaveščeno nakupovanje, poznati izvor produkta, sestavine, njegovo zgodbo in pot do trgovinskih polic.
- "Globalni nogomet" - izpostavljanje timskega dela in sodelovanja skozi medkulturni dialog.
- "Globalni stegov/klanovski pogovor" - organizacija okrogle mize ali pa tedenskega srečanja, kjer bi si izbrali eno od aktualnih globalnih tematik, morda povabili kakšnega zanimivega gosta, se pogovorili in poiskali možnosti in rešitve na obravnavanem področju v smilu "kaj lahko skavti naredimo".
- "Ozaveščena Lučka miru" - Akcijo LMB v svojem kraju uporabite za promocijo dejstva, da nismo sami na tem svetu, da je vse in da smo vsi povezani med seboj ..."Interdependence / Medsebojna soodvisnost" = ena od osmih ključnih globalnih dimenzij.
- "Na globalni teren" - vprašajte klanovce, kaj jih zanima in pojdite po njihovih željah na obisk v kakšno društvo, ustanovo, kraj, center - Primer: Obisk azilnega doma - klanovci se tam lahko dogovorijo tudi za kakšno služenje in pomoč.
- "Vreme in svet" - tekom tabora, skavtske aktivnosti se lahko pogovarjate o vplivu vremena na ljudi, kakšno vreme imajo drugje po svetu. Kako je nam dež samoumeven in kaj je samoumevno drugim? Na svetovnem jamboree-ju se evropski skavt na poletni dan sreča s skavtom iz Jamajke, ki nosi bundo. Kako taborijo skavti iz puščavskih držav? Poznamo še kakšne take svetovne vremenske zgodbe?
- "Foto-svet skozi moje oči" - tekom skavtskega leta se klanovci odločijo, da bodo vsak mesec foto-arhivirali trenutke/dogodke/stvari, ki so jih "premaknile" v razmišljanju naprej. Ki so jih asociirale na to, kakšna je današnja realnost sveta in kaj lahko naredijo za boljši svet? Na koncu leta / na taboru - vsak klanovec/klanovka predstavi svojo foto-zgodbo.
- "Posaditev stegovega vrta" - klan, steg, skvo si pripravi košček zemlje, ki jo vsak teden na sestanku ureja v vrt. Posadi vrtnine, ki jih lahko nato v jeseni shranjujejo v skavtsko ozimnico ali pa jih odnesejo s seboj na poletni tabor. Ideja je lahko tudi, da s pridelki iz vrta pomagamo družinam v stiski - v bližnji okolici.
- "Kulinarično popotovanje" / "Svet na krožniku" - svetovna hrana iz lokalnih sestavin? Je možno?
- "Potopi svojo podmornico" - Čistilna akcija ob obali. Naredili smo podmornice iz odpadnih materialov, ki smo jih našli tisti dan na obali. Ozavestili smo kaj se sploh razkraja in koliko časa se stvari razkrajajo. Kako ravnat z odpadki in kako jih zmanjševat.
- "Živali sveta" - Super aktivnost za BB, VV vejo - skavti imajo nalogo da doma naberejo vse male živalice, figurice, nalepkice z živalicami kar jih imajo. Na skavtskem srečanju pripravimo en ogromen zemljevid in razvrščamo živali po kontinentih in se ob tem pogovarjamo. Srečanje lahko začinimo še z oponašanjem živali, ki jih postavljamo eno po eno na zemljevid.
- "Človek in žival" - Plezamo kot opice, kričimo kot srake, topotamo kot slon, se plazimo kot kača, stopamo kot miške, ... ozaveščanje skupnih lastnosti. Pogovor o medčloveških odnosih.
- "Rdeča nit skavstskega leta/tabora = prazgodovina" - Obisk Škocjanskih jam = jamski človek. Izdelava pribora za jest iz kamna/lesa. Izbira preproste hrane. Ulovi zajca. Speci kuro. S kamnom si iztolči posodico. Vrv iz rastlin. Kosti kot simboli za na rutko ipd.
- "Ambientacija na jesenovanju, zimovanju, taboru = človekove pravice, guinessova knjiga rekordov, svet v malem ...".
- "Ni treba daleč, da vidiš svet" - Poiščimo svetovne izkušnje blizu doma in ozavestimo iz kje prihaja ta svet med nas. Pojdimo na potopisna predavanja. Poglejmo si kakšen film, ki prinaša drug konec sveta v našo dnevno sobo. Na koncu izkušnje se še pogovorimo o tistem kontinentu, navadah tamkajšnjih ljudi. Kaj jih navdušuje, kaj straši? Vživljanje v njihove vloge - "če bi jaz živel tam ... če bi jaz to doživel ...". Zaključimo s kakšnim prigrizkom iz tistega konca sveta.
- "Kritično razmišljanje v našem klanu" - Pripravite učno uro kritičnega razmišljanja sami ali pa povabite na srečanje klana skavtske trenerje globalnega učenja, da oni pripravijo za vas. Filmček
- "SDG - globalni cilji" - Na spletnem zavihku - "Gradivo GU" je kar nekaj primernih filmčkov za spodbuditev debate o SDG. Drugače pa imamo v ZSKSS ambasadorsko Petro Stipanič (Ankaran 1), ki vam lahko priskoči na pomoč. V WAGGGS-u je namreč odgovorna ravno za to področje.
- "Se vid'va Simon" (knjiga) - nediskriminacija in ogibanje pretirani skrbi - predlog za ambientacijo na skavtskem dogodku. Gre za resnično zgodbo o 9-letnem dečku Simonu, ki pristane na invalidskem vozičku.
- "Svet kot jabolko" (delavnica) - prijetna in enostavdiskusijo o naraščanju svetovnega prebivalstva,trajnostnem razvoju, problemih ekonomske (ne)razvitosti in izrabe naravnih virov…Svet-kot-jabolko-delavnica.pdf
- "Gledamo iste slike, vidimo pa popolnoma drugačne stvari." Vzemimo si dve urici in ponovno ozavestimo, da na žalost ali srečo (tako pač je) Evropejci vidimo in doživljamo vse zgolj in samo iz evropocentrične perspektive. Drugače ne gre. In tudi ni potrebno. Važno je, da se tega zavedamo in to zavest tudi širimo med svojimi prijatelji. Ervin Hladnik Milharčič (novinar in publicist) je veliko pisal o temu, pa se lahko za Akciju GU kaj od njega prebere.
- "Razkrij svojega junaka" - Akcijo se je izvajalo v okviru projekta na svetovnem jamboree-ju. Enostavna, hitra, zanimiva... Shrani si WORD
Ideas/topics - first step/brainstorming - on the way to informed actions (source: "The Global dimension: Practical Handbook":
- Looking at different countries, cultures and histories.
- Exploring global themes e.g. migration, homelessness, rights, global warming.
- Recycling and environmental activities.
- Looking at origins of items e.g. clothing, soft drinks, etc.
- One city/many cultures: explore where students are from;
- Land use locally/nationally and compare to other countries;
- Celebrating events around the world.
- Write campaign letters on a specific issue.
- Explore children’s games across the world.