Teden globalnega učenja tradicionalno poteka tretji teden v novembru, letos pa je bilo to med 18. in 24. novembrom 2024. Praznujemo ga že več kot 20 let, v Sloveniji pa od leta 2006. Zaradi skupnih prizadevanj je bilo v tem času ustvarjenih veliko dosežkov, žal pa nekatere ovire pri reševanju globalnih vprašanj še vedno ostajajo.
Več kot 1800 članov in članic ter mladinskih voditeljev Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov se je udeležilo letošnje akcije pod geslom »Povezani ljudje za vključujoč planet«.
Geslo »Povezani ljudje za vključujoč planet« nas je povabilo, da razmislimo o naši povezanosti z ljudmi, naravo in svetom. Da odpremo oči in srca ter se vprašamo, ali zares gradimo iskrene odnose. Da si upamo ustvarjati svet, kjer toplina, skrb in povezanost dajejo smisel našim dejanjem.
Skavti smo znotraj tematike poudarili pomen povezanosti z ljudmi, naravo in svetom. Skozi različne aktivnosti smo raziskovali, kako graditi iskrene odnose in varovati naš planet, pri tem pa se poglabljali v iskanje resnične bližine, ki odpira srce in nas navdihuje, da skupaj ustvarjamo svet, poln razumevanja in sočutja.
Pripravili smo tudi gradivo s predlogi aktivnosti, ki so jih mladinski voditelji v lokalnih enotah izvajali na svojih rednih srečanjih. Aktivnosti so izvajali člani vseh starostnih skupin, od najmlajših do najstarejših. Pri tem so se poglabljali v iskanje resničnih vezi, odkrivali pomen bližine in prepoznavali moč drobnih dejanj, ki s toplino in srčnostjo ustvarjajo svet, v katerem se vsak počuti videnega in sprejetega.
Celotna tematika aktivnosti je nagovarjala povezanost z ljudmi, naravo in planetom. Spodbudila je razmislek o tem, kako zgraditi iskrene odnose in hkrati odgovorno skrbeti za okolje. Udeleženci so se učili prepoznavati potrebe sočloveka, se dotakniti ranljivosti drugih ter v svojih dejanjih izražati solidarnost in skrb. Aktivnosti so bile prepletene z iskanjem poti k bolj vključujoči in sočutni prihodnosti.
Tudi letošnjo akcijo je spremljala duhovna misel, ki je udeležence povabila k razmisleku o povezanosti ljudi in planeta. Spomnila nas je na Božjo stvaritev, ki je bila zaupana v varstvo celotnemu človeštvu, in na klic, da drug ob drugem bivamo kot bratje in sestre. Ljubezen do vseh ljudi, ne glede na raso, prepričanje ali okoliščine, je temelj gradnje bolj pravičnega in vključujočega sveta. Bog vsakemu izmed nas ponuja priložnost, da naredi prvi korak, in nas vabi, da postanemo priče in orodje njegove ljubezni.
Prava povezanost se rodi v iskrenosti naših src in šele nato lahko objame ves svet ter ga napolni z ljubeznijo.